filatelistyka, Poczta Polska

Najpiękniejszy znaczek EUROPA
2017-05, Tygodnik Częstochowski

Autorem zdjęcia znaczka jest rodowity Częstochowianin- Michał SITEK. Przedsiębiorca i aktywny działacz pro bono. Twórca i redaktor naczelny portalu staraczestochowa.pl. Zagłębiony w dzieje Częstochowy od wielu już lat, o czym świadczy bogactwo dok. archiwalnych, cennych zdjęć oraz pocztówek z czasów, których już nie pamiętamy.

Cieszy fakt, że znaczki tej serii są jednymi z najpopularniejszych walorów wśród filatelistów.

 
znaczek pocztowy Pieskowa Skała, Poczta Polska
 

 
Od przeszło 8 lat Autor uwiecznia wszystkie Zamki i Warownie Jurajskie w obiektywie- przede wszystkim z lotu ptaka. Jak sam mówi, bardzo się cieszy, że wybór padł właśnie na to zdjęcie, którego geneza powstania jest bardzo ciekawa. Bardzo trudno uchwycić ten walor w takiej perspektywie zważywszy na fakt, że Zamek znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i trzeba mieć na względzie obowiązujące przepisy oraz dysponować odpowiednim sprzętem, dostosować warunki pogodowe czy odpowiednią porę dnia.


Ciekawostką jest fakt, iż współautorem zdjęcia jest członek aeroklubu częstochowskiego, wielokrotny Mistrz Świata i Mistrz Europy w lataniu rajdowym i precyzyjnym- Janusz Darocha. Nie sposób policzyć zdobytych przez niego tytułów a to właśnie ten duet poświęcił setki godzin w przestworzach aby powstało choćby takie zdjęcie jak to.

 

foto

Jan Juliusz Ostrowski – polski historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

foto

Od lewej prof. Jan Ostrowski (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu), Anna Zych (dyrektor Biura Filatelistyki Poczty Polskiej) i Łukasz Smółka (radny województwa małopolskiego) prezentują znaczek

foto
Janusz Darocha, Michał Sitek.


W czerwcu będziemy mogli podziwiać pierwszy z albumów Michała Sitka- „Częstochowa z Lotu Ptaka”. Na ten rok planowane są jeszcze premiery albumów „Zamki i Warownie Jurajskie z lotu ptaka”, oraz „Jasna Góra i Obiekty Sakralne z lotu ptaka”. Michał Sitek ma w dorobku sporo ciekawych zdjęć w których przede wszystkim szerzy dziedzictwo kulturowe z pasji do historii miasta Częstochowy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują zdigitalizowany pokaźny i niezwykle wartościowy zbiór przeszło 500 dyplomów oraz dokumentów królewskich w tym 106 pieczęci woskowych, brewiarz, mszał, księgę Bractwa Aniołów Stróżów, Liber miraculorum, biblię- bogato ilustrowane.

 

foto

Ojciec Melchior Królik i Michał Sitek trzymający w rękach dokument erekcyjny Jasnej Góry wystawiony przez księcia Władysława Opolczyka w dniu 9 sierpnia 1382 roku, jednoznacznie stwierdzający założenie na Jasnej Górze klasztoru Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika pod regułą św. Augustyna.

 

Archiwum na Jasnej Górze
Ozdobą zbiorów archiwalnych Jasnej Góry stanowi również rękopis z XVI wieku zawierający regułę św. Augustyna, oprawiony w dębowe deski z łańcuchem, które również zostały przez Autora zdigitaliwane. Prace nad dokumentacją fotograficzną wszystkich dyplomów pergaminowych i papierowych w archiwum jasnogórskim zajęły Michałowi aż dwa lata. Pięknie utrwalone w sposób artystyczny wszystkie dokumenty królewskie z pieczęciami woskowymi można uznać za dobrą pracę.

Krzysztof Drabczyński

 

Michał Sitek | TRAVEL PHOTOGRAPHY | 2010-2013 Michał Sitek Od wielu lat największą jego pasją są podróże do mało znanych zakątków świata. Zajmuje się oprócz fotografii reklamowej, fotografią podróżniczą i reportażową, przywożąc z każdego wyjazdu tysiące zdjęć i slajdów.
Michał Sitek