System Zarządzania Produkcją

W 2006 roku firma DOSPEL Sp. z o.o. rozszerzając zakres swojej działalności o produkcję kanałów i kształtek wentylacyjnych, stanowiących uzupełnienie do oferowanych dotychczas produkowanych urządzeń klimatyzacyjnych stanęła przed problemem związanym z zakupem systemu informatycznego służącego do kompleksowego zarządzania procesem produkcji i obsługi fabryki. Jednak wszystkie dostępne na rynku rozwiązania były bardzo drogie, przygotowane w sposób ogólny, wymagający długotrwałego i kosztownego procesu dostosowawczego.

“Tak oto doszło do zaprojektowania i zbudowania takiego systemu od podstaw. Podejście to wymagało sporej wiedzy i umiejętności w dziedzinie projektowania i programowania złożonych aplikacji sieciowych”.

• System oparty na architekturze klient-serwer, umożliwiający równoczesną pracę wielu osobom
• Modularna budowa gwarantująca możliwości szybkiej rozbudowy o nowe funkcje
• Bezpieczne gromadzenie i przechowywanie danych dot. produkcji w bazach SQL
• Podział pracowników na pełnione obowiązki i związane z tym uprawnienia dostępu
  do informacji i modułów systemu
• Szczegółowe planowanie procesów produkcyjnych, kosztów, czasów wykonania
  montażu podzespołów, dystrybucja
• Wygodny, przejrzysty, intuicyjny interfejs graficzny
• Szerokie i elastyczne możliwości raportowania
• Ciągła praca systemu

Specyfikacja produkcji kształtek i kanałów wentylacyjnych wymagała również oprogramowania za pomocą którego pracownicy firmy mogliby projektować instalacje wentylacyjne. Na rynku brak jednak było gotowego programu. Koszty dostosowywania aplikacji CAD byłyby niewspółmierne do uzyskanego efektu. Założenia systemu zostały rozszerzone o utworzenie takiej właśnie aplikacji.

Każdy pracownik uprawniony do korzystania z systemu posiada w nim własne konto, Dzięki zdefiniowaniu zbioru uprawnień i podziałowi na moduły funkcjonalne już na etapie projektowania systemu, pracownicy w zależności od zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków mają dostęp tylko do odpowiednich informacji. Dostęp do informacji poufnych jest możliwy tylko dla osób z kadry menedżerskiej.

Maska logowania z użyciem bezpiecznego logowania korzystającego z protokołu SSL umożliwia kodowanie transmisji pomiędzy serwerem a przeglądarką.

 MENU GŁÓWNE

 
SplashScreen: Menu główne, umożliwiające w bardzo prosty sposób przejście do poszczególnych
sekcji nadanych przez kadrę zarządzającą w panelu administracyjnym odpowiednich dla uprawnień
danego użytkownika.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 

 Customer Order Entry

 
SplashScreen: Zaimplementowane rozwiązanie typu Customer Order Entry ułatwia dodawanie,
modyfikowanie, usuwanie oraz przegląd wg określonych kryteriów wszystkich niezbędnych
danych o klientach firmy.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
SplashScreen: lista wszystkich ofert (tworzonych wg określonego klucza), przypisanych do jednego
bądź wyselekcjonowanej grupy klientów z przechowywanymi informacjami dotyczącymi m.in. daty
utworzenia, nazwiskiem pracownika przyjmującego zamówienie, metod płatności, szczegółowych
danych każdego zamówienia rabatów globalnych i indywidualnych, usług transportowych itd.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 

 Wprowadzanie danych ZP

 
Pracownik przyjmując zamówienie od klienta opracowuje pełny projekt instalacji. System projektujący
automatycznie oblicza wymagane parametry i zapotrzebowanie na surowce, jak również przygotowuje
plan pracy rozłożony na etapy w czasie, tak aby realizacja zamówienia nie kolidowała z innymi
zamówieniami.
 
SplashScreen: moduł ofertowania oraz wyceny wszystkich elementów wchodzących w skład instalacji.
W tym przypadku dostosowano informacje specyficzne dla działalności firmy, tj. wycena oraz interfejs
wprowadzania i edycji danych dla kanałów i kształtek wentylacyjnych. Wycena w zależności
od wprowadzanych parametrów technicznych działająca na zasadzie programu doboru oraz elementów
których wycena przechowywana jest i pobierana z bazy danych na zasadzie wyceny katalogowej.

Możliwość wyboru dwóch interfejsów graficznych służących do wprowadzania ofert:
wersja uproszczona (góra) oraz zaawansowana
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
SplashScreen: pierwsza opcja ściśle powiązana z odpowiednio dostosowanymi do wyceny algorytmami,
sugerowanymi użytkownikowi korzystającemu na etapie przygotowania oferty domyślnymi wartościami
(odejścia kszt., wielkości ramek), a także kontrolą błędów (za duży otwór, brak parametru, brak elementu
w bazie danych) również z indywidualnie dostosowaną dla potrzeb każdego z elementów.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 

 PLANOWANIE PRODUKCJI

 
SplashScreen: planowanie produkcji: możliwość ustalania indywidualnych terminów realizacji
stworzonych grup czy podgrup, generowanie kart produkcyjnych, kart technologicznych,
kart kontroli jakości.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 

 Ewidencja Finansów & Controlling

 
pobierane w czasie rzeczywistym z systemu Microsoft Dynamics:

• dane działu finansowego i księgowego,
• rozrachunki z klientami,
• zobowiązania wobec kontrahentów,
• dane finansowo-księgowe w ujęciu zarządczym,
• dane finansowo-księgowe w ujęciu analitycznym,
• zestawienia dokumentów sprzedaży,
• zapotrzebowanie na środki finansowe w zadanym okresie czasu,
• zamówienia pozycji asortymentowych,
• definicje produktów i towarów,
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją

Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją

Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją

Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją

 GOSPODARKA MAGAZYNOWA

 
Moduł magazynowy porównuje zapotrzebowanie na materiały i w razie braków generuje potrzebne zamówienia, po czym zgłasza je do dostawców. Z poziomu tego właśnie modułu uprawnione osoby mają dostęp do bardzo wysoko rozwiniętego systemu rejestracji akordu dla dowolnie wyselekcjonowanego pracownika bądź określonych brygad, generując automatycznie na podstawie obecności i zaangażowania w produkcji – szeregi zestawień przygotowanych w czytelny sposób. Automatyczne zarządzanie statusami, m.in. przyjęcie wszystkich elementów wchodzących w skład danego zlecenia usuwa je z kwerendy filtrującej zlecenia produkcyjne przenosząc je do magazynu, a co z tym idzie pozwala ustalić kolejne kroki np. do wysyłki bądź wydania towaru.

Informatyczny program zarządzania produkcją został rozbudowany o kolejny moduł umożliwiający również ofertowanie & produkcję akcesoriów oraz półproduktów do central wentylacyjnych oraz pozostałych urządzeń klimatyzacyjnych. Zaimplementowana nowa infrastruktura pozwoliła wdrożyć kolejny typu szereg wykorzystując integrację i wymianę danych z MS Dynamics, z której pobierane są do katalogu wewnętrznego informacje dotyczące aktualnych cen wszystkich surowców wchodzących w skład receptury danego produktu. Dodatkowo w tabeli przechowywane są również dla każdej pozycji przy użyciu odpowiednich symboli- kodowanie procesu produkcyjnego w celu łatwiejszego odróżniania typów takich jak wycena czasu wykonania czy wycena usługi zewnętrznej. Można definiować struktury produktu, wprowadzać opisy technologii oraz definiować nowe stanowiska pracy.

Minimalizację liczby błędów w produkcji można osiągnąć stosując ukierunkowane kontrole w ramach tego procesu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dane produkcyjne z każdego stanowiska pracy dostępne są praktycznie od ręki (transfer danych do aplikacji wykonywany na bieżąco przez magazyn), a platforma prostego interfejsu umożliwia łatwy i czytelny sposób ustalić na jakim etapie jest każde z produkowanych zamówień co jest ściśle powiązane ze sterowaniem fabryką na której produkowane są centrale wentylacyjne i pozostałe urządzenia klimatyzacyjne, a obsługa i monitorowanie procesów produkcyjnych jest możliwa przy użyciu przeglądarki sieci Web.

Ewidencja Stanów Magazynowych

Automatyczna aktualizacja dziennych stanów magazynowych umożliwia w bardzo szybkim czasie dostęp do danych generując w zadanych okresie czasu statystyki: dzienne, tygodniowe, miesięczne, kwartalne czy roczne w formie tabeli oraz w formie wykresu. Oprócz czerpania zasobów z danych historycznych można w każdej chwili wygenerować stan wszystkich magazynów fabryki pobrany w danym momencie z systemu Microsoft Dynamics uwzględniając przy tym wszystkie ruchy: przyjęcia z zewnątrz, wydania na zewnątrz, przyjęcia wyrobu, rozchody wewnętrzne, przesunięcia międzymagazynowe itp. Moduł ten można odpowiednio zmodyfikować i rozszerzyć o zakres stanu filtrowanego względem konkretnych grup asortymentowych, pokazać wszystkie operacje wskazanego rodzaju dla towaru. Jest to najlepszy sposób na prześledzenie skąd wziął się taki a nie inny stan magazynowy.

W celu automatycznej identyfikacji towarów wdrożono czytniki kodów kreskowych, które umożliwiają między innymi śledzenie faz produkcji na poszczególnych stanowiskach pracy, znakowanie opakowań zbiorczych towarów. Takie rozwiązanie pozwala na organizację, kierowanie i kontrolowanie procesami obiegu towarów obejmując między innymi: planowanie, kształtowanie, sterowanie i kontrolowanie przepływów materiałów i produktów oraz związanych z nimi przepływów informacji wewnątrz przedsiębiorstwa i do klientów zewnętrznych.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją  Informatyczny System Zarządzania Produkcją

Korzystając z panelu Managera Wydruków wybieramy konkretną ofertę dla której chcemy wygenerować listę kodów kreskowych dla wszystkich elementów, które należy wyprodukować.

Wystarczy podłączyć dowolny czytnik kodów kreskowych (typu klawiaturowego) przez port USB do komputera a następnie uruchomić za pomocą przeglądarki internetowej podstronę służącą do wprowadzenia do tymczasowej bazy danych grupy elementów która ma zostać przyjęta.
 
SplashScreen: Każde przyjęcie w systemie jest rejestrowane dla zalogowanej osoby, która dokonuje
sczytania danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu aplikacja daje możliwość pracy kilku użytkownikom jednocześnie.

Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
Ustalając dzień oraz id_osoby odpowiedzialnej za jej finalną produkcję mamy możliwość użycia tych danych w przyszłości do wyliczenia akordu w zadanym okresie czasu. Stan danego towaru w magazynie obliczany jest jako suma aktualnych stanów wszystkich dostaw tego produktu.

Jeśli w trakcie przyjmowania towaru na magazyn zdarzy się, że nie jesteśmy w stanie odczytać wymaganego kodu kreskowego towar taki możemy również przyjmować ręcznie na podstawie karty produkcyjnej w sposób tradycyjny. W momencie zakończenia transferu danych lista zostaje
automatycznie wyczyszczona i program jest gotowy do dalszej pracy.

 INFORMACJE DODATKOWE

 
Do bardziej szczegółowych możliwości systemu ZP należą między innymi:

Informatyczny System Zarządzania Produkcją Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
Metody wysyłki przechowywane w bazie danych takie informacje jak: zlecenia spedycyjne, płatności, ustalanie statusów, nazw firm kurierskich, listów przewozowych, wybór środka transportu, odbiór przesyłki od nadawcy, przekazanie przesyłki odbiorcy, (z wyszukiwarką pozwalającą na szybki dostęp do odpowiedniej informacji) umożliwiają sporządzanie szczegółowej dokumentacji transportowej.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
Katalog DOSPEL ściśle powiązany z systemem ofertowania pobierający aktualne ceny w dowolnym czasie. Może zostać przeładowany, zostając poddany ponownej wycenie na podstawie bieżących ustawień globalnych (cen blachy, wszystkich innych półproduktów oraz ustalonych kosztów za czas ich wykonania) i użyty z kolei do zaktualizowania bądź stworzenia nowej oferty handlowej.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
Ustawienia globalne wszystkie parametry biorące udział w wycenie każdego półproduktu, produktu wchodzącego w skład oferty handlowej tj. dodatki zależne od czasu i materiału, cena blachy ocynkowanej & kwasoodpornej, profili, narożników, czasu potrzebnego na ukończenie danego procesu technologicznego itp.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
Nadawanie uprawnień przydzielanie poszczególnym użytkownikom uprawnień dostępu do modułów i funkcji systemu: przydział uprawnień indywidualnie każdemu użytkownikowi, tworzenie systemu grup posiadających określone uprawnienia, a następnie przydział uprawnień dla użytkowników poprzez przypisanie ich do wybranej grupy. Uprawnienia użytkownika są sumą uprawnień wszystkich grup, do których należy.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
Park Maszyn i Urządzeń z możliwością generowania dla każdego urządzenia szczegółowych kart przeglądu i konserwacji, listą osób uprawnionych do pracy, instrukcjami stanowiskowymi, dodatkowymi uposażeniami i kartami awarii.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
Karty Pracowników dane personalne: dane osobowe, wykazy urlopów, karty uposażenia ochrony indywidualnej, wkład w produkcję ściśle połączone z wyliczeniami akordowymi. Funkcja obsługująca rejestrację nowego pracownika, uaktualniania jego danych, przenoszenia danych zwolnionego pracownika do archiwum oraz odtwarzanie danych z archiwum. Ponadto w fazie realizacji wdrażanie rejestr. przebiegu pracy zawodowej, awanse, kwalifikacje, szkolenia oraz dane z zakresu dyscypliny pracy.
 
Informatyczny System Zarządzania Produkcją Informatyczny System Zarządzania Produkcją
 
Pomocne Skrypty & Moduły statystyki, zarządcy wydruków, dystrybucja, przydatne kalkulatory pozwalające na różne udogodnienia w produkcji, system do automatycznego generowania kopii zapasowych baz danych, migrujący wszystkie wyselekcjonowane tabele w wyznaczonym przez administratora czasie.
 
 PODSUMOWANIE

 
System pozwala na równoczesną pracę szerokiej grupy użytkowników, począwszy od pracowników odpowiedzialnych za przyjmowanie zleceń, realizację projektu instalacji, pracowników magazynów, hali produkcyjnej, hali montażowej, aż do spedycji. W każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia na jakim etapie znajdują się zamówienia, jak dużo czasu potrzeba do zakończenia produkcji i dostarczenia produktu klientowi. Dla celów finansowych na bieżąco obliczane są dokładne, rzeczywiste koszty produkcji oraz funkcjonowania fabryki. System zaprojektowany przeze mnie jest prosty w obsłudze, intuicyjny i czytelny.

Wykonana aplikacja sieciowa została przetestowana na kilku dostępnych przeglądarkach internetowych pod kątem poprawności wyświetlania stron, co czyni ją uniwersalną jeśli chodzi o wykorzystanie oprogramowania przez użytkownika końcowego. Ze względu na architekturę klient-serwer, aplikacja jest niezależna od systemów operacyjnych zainstalowanych na stanowiskach użytkowników, mogą to być systemy Microsoftu jak również OpenSource (FreeBSD, Linux) Część serwerowa wymaga szeroko dostępnego bezpłatnego systemu operacyjnego Linux. Witryna pracuje przy współpracy z bazą danych (PHP & MySQL), w której zawarte są niezbędne do funkcjonowania całego serwisu dane. Dbając o bezpieczeństwo gromadzonych informacji wszystkie użyte przeze mnie technologie zostały dobrze zabezpieczone przed niepowołanym dostępem.

Decydując się na wariant autorski, pozwoliło znacząco usprawnić cały proces produkcji, przede wszystkim zwiększyć wykorzystanie głównej linii produkcyjnej i maszyn pomocniczych, a także zasobów ludzkich. Modułowa budowa umożliwiła również integrację i wymianę informacji z istniejącymi wcześniej w firmie rozwiązaniami, m.in. klasa Customer Relationship tj. Microsoft Dynamics.

Pisemne Referencje
 

Michał Sitek | TRAVEL PHOTOGRAPHY | 2010-2013 Michał Sitek Od wielu lat największą jego pasją są podróże do mało znanych zakątków świata. Zajmuje się oprócz fotografii reklamowej, fotografią podróżniczą i reportażową, przywożąc z każdego wyjazdu tysiące zdjęć i slajdów.
Michał Sitek